Hemoroid (basur) Hastalığı Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Klasik ameliyat teknikleri: Milligan Morgan, Ferguson ve Whitehead ameliyatları: Hemoroidal şişliklerin; makas, bıçak, monopolar elektrokoter, bipolar koter, Ligashure veya Ultracision türünde damar kapatma cihazları veya lazer ile kesilerek çıkartılması esasına dayanır.

Lateral internal sfinkterotomi: Makat içi basıncı düşürme amacı ile makat iç kasının bir kısmının kesilmesi işlemidir. Ameliyat sonrasındaki ilk bir aylık erken dönemde % 30 ve geç dönemde ise % 0-15 gaz ve dışkı veya gaz kaçırma (inkontinens) komplikasyonu görülebilir. Deneyimli ellerde bu tür komplikasyonların yok denilecek kadar düşük olduğu bilinmektedir.

Longo yöntemi: Hemoroid makatta genellikle üç yerde ve dizilimi de saat kadranı üzerindeki 3, 7 ve 11 hizalarıdır ve klasik cerrahi yöntemde en az üç yerden yara oluşturmak gerekir. Bu ister normal dikişle yapılsın, ister lazer uygulamasıyla yapılsın makatta ciddi yaralar oluşur. Buna bağlı olarak da hastada ameliyat sonrası ciddi ağrılar olabiliyor. Longo yönteminde ise makat dışında bir yara oluşmaz, ameliyat makat derisine (anoderm) oranla tamamen sinir ağından daha fakir bir bölge olan makatın içinde gerçekleştirilir, bu da ameliyat sonrasındaki ağrı duyusunu azaltır. Ayrıca, makat sarkması (rektal mukozal prolapsus) durumlarında ve ileri derecedeki hemoroidlerde (üçüncü ve dördüncü derecedeki hemoroidler), Longo tekniği en başarılı sonuçları verdiği bildirilen tekniktir.
 

Herhangi Bir Sorunuz Var ise Bizi Arayın 0530 423 48 11