Tetkikler Nelerdir?

USG
Memedeki her kitle için uygulanabilen, ucuz, non-invaziv, can yakıcı olmayan ve kitlenin benign, malign ayrımında oldukça değerli bilgiler verebilen bir tetkikdir. 40 yaş altı meme kitleleri sıklıkla iyi huyludur ve bu kitleler USG ile değerlendirilebilir. Ancak, kitle oluşturmayan memenin kötü huylu hastalıklarında yetersizdir. Bu yüzden MMG' nin yerinegeçmez!

MMG(mamografi):
Dijital mamografi meme hastalıklarının teşhisinde ve meme kanseri taramasında temel tanı yöntemidir. Dijital Mamografi Avantajları; daha düşük radyasyon, daha az ağrı, mükemmel görüntü kalitesi, kısa inceleme süresi, dijital arşivleme sağlamaktadır. 40 yaşından sonra her kadın yılda bir kez mamografi çektirmelidir. Daha genç yaşlarda tarama ise klinik muayene ile gerek görüldüğünde yapılabilir. Yüksek risk grubundaki genç kadınlarda aile ve yakın akrabalarda meme kanseri varsa mamografi ile tarama aile ve yakınının kanser tanısı aldığı 10 yıl öncesinde başlamalıdır. Ailevi risk taşıyanlarda 30 yaşından itibaren mamografi çekilmeli ve ek olarak ultrasonografi ve MR incelemede yapılmalıdır.

MR(manyetik rezonans)
Rutin kullanımı yoktur ancak bazı durumlarda kullanılabilir.Yüksek risk grubunda tarama amaçlı, biyopsi sonucu kanser tanısı almış hastalarda hastalığın yaygınlığını kontrol etmede, primeri bilinmeyen aksiller metastazların değerlendirmesinde, nüks saptaması durumunda, cerrahiden hemen sonra rezidü takibinde, kemoterapi yanıtı değerlendirmede ve implantların değerlendirilmesinde kullanılır.


Biyopsi
Şüpheli kitlelerden, lokal anestezi ile ufak bir parçanın alınıp patolojide incelenmesidir. Bu işlem, görüntüsü şüpheli ama aslında iyi huylu olan kitleler sebebi ile gereksiz ameliyat olmaktan sizi kurtarabilir. Ayrıca kitlenin kesin olarak kötü huylu olduğunun ameliyat öncesi tespit edilmesi sayesinde ameliyatınız daha iyi planlanabilir ve memenizin tamamının alınmasına gerek bırakmayan MEME KORUYUCU CERRAHİ prosedürlerinin uygulanmasına olanak sağlayabilir.

Bu sebeplerden dolayı, istisnai durumlar dışında şüpheli kitlelerin ameliyatla çıkarılıp incelenmesi yerine önce biyopsi yapılması daha doğrudur. 

Herhangi Bir Sorunuz Var ise Bizi Arayın 0530 423 48 11