Tetkikler Sonucu En Sık Karşılaşılan Hastalıklar Nelerdir?

FKH(fibrokistik hastalık/değişiklik):

Memelerde dolgunluk, sertlik, kitle hissi ve ağrı olabilir. Koyu yeşil renkli akıntıya sebep olabilir. Hastalık demek aslında çok doğru değildir. Daha çok, memenin bir çeşit yapısı denebilir. Memelerde sertlikler ve küçük çok sayıda kistik yapılar olabilir. Kadınların neredeyse yarısında görülür. Ağrı üst dış kadranda, yani koltuk altına yakın kısımda daha çoktur. Adet öncesi ve ortası dönemde ağrı daha çoktur. Adet sonrası genellikle rahatlama olur. Ancak adet sonrası şerlik ve ağrı devam ediyorsa doktorunuza görünmenizde fayda vardır. FKH, kanser riskini arttırmaz!. Kesin sebebi belli değildir.

Meme Kistleri

Meme kisti demek, memede içi sıvı dolu kesecikler var demektir. Her 14 kadından birinde ve sıklıkla 40-49 yaş arasında görülür. Meme kitlelerin yüzde 25’ini oluştururlar. Kistlerin beşte biri 1 cm'den büyük ve yarısı da birden fazla olur. Süt emziren annelerde galaktosel denen içi sütle dolu kistler görülebilir. Basit kistlerin çoğu ilk yıl kaybolurken, yüzde 12’si ise 5 yıl sonra hala görülebilir. Basit kistler düzgün ince duvarlı, kompleks kistler ise içinde solid (katı) kısımlar içeren, bölmeli, sıvı içeriği yoğun görünümlü, duvarı düzgün olmayan kistlerdir. USG/MMG’deki ele gelmeyen basit kistler herhangi bir belirti vermiyorsa takip gerektirmezler. Adetlerle ilişkili olarak kistler büyüyüp küçülebilirler.. Ele gelen veya ağrılı kistlerdeki sıvı, enjektörle boşaltılabilir. Sıvı kanlı ise veya boşaltma sonrası birden fazla tekrar ederse, sıvı tahlil için patolojiye gönderilebilir. Bu işlem sonrası 3 aylık takipte kist tekrarlamıyorsa ve içeriği kanlı değilse, bu selim veya basit bir kist özelliği taşıyor demektir. Kist içeriği kanlı ise intrakistik kanserler görülebileceğinden örneklerin patolojiye gönderilmesi gerekir. Bu nedenle şüpheli durumlarda cerrahi olarak bu tür kistler çıkarılabilir. Benzer şekilde içinde solid (katı) yapılar olan kompleks kistlerde kanser görülme ihtimali olduğundan solid komponentten biyopsi ve aspirasyon sitolojisi yapmak gerekir.

Fibroadenom

Fibroadenom, kadınlarda her yaşda, özellikle 40 yaş altındaki solid meme kitlelerinin en sık sebebi olan iyi huylu meme tümörüdür. Sıklıkla 20-40 yaş arası görülür. Kadınların %5-10'unda vardır. Bazen birden fazla da olabilir.

Muayenede, düzgün sınırlı, yuvarlak ve etraf dokuya yapışık olamdığından rahat hareket eden kitle olarak farkedilir.

Tanı, muayene ve tetkiklerdeki görünümü ile konabilir. Kesin tanı konduktan sonra belli peryodlarla doktor takibinde olması uygundur. Takip sebebi, fiboadenom kendisi kansere çevirmese bile , görünüş itibarı ile fibroadenoma benzeyen kanser türleri vardır ve bu kanserler büyüme paterni göserebilirler. Genelde hastayı riske atmamak adına, 2 cm den büyük ve komplex yapıdaki fibroadenomların alınması daha uygundur. Genellikle, küçük biz kesiden çıkarılıp, estetik olarak kesi kapatılır ve çıkarılan kitle muhakkak incelemeye patolojiye gönderilir.

Mastit

Çoğunlukla emziren ya da emzirmeyi yeni kesmiş olan annelerde meme dokusunun iltihaplanması diyebiliriz. Emzirme sırasında meme başındaki çatlaklardan giren bazı bakterilerin oluşturduğu bir çeşit enfeksiyondur.Memede kızarıklık, şişlik, ağrı, ateş, kitle hissi, koltuk altı bezelerde şişme olabilir. Bu şikayetler olursa muhakka doktorunuza başvurun!. Antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bunun dışında evde kolayca uygulayabileceğiniz bazı önlemlerde faydalı olabilir.; Meme ucunu lanolin ve zeytinyağı içeren içeren kremler ile nemlendirilmeli ve çilt tahrişleri önlenmelidir. Ağrıyı rahatlatmak ve drenajı desteklemek için memelere nemli sıcak kompres uygulayın. Meme enfeksiyonu sütün enfekte olmasına yol açmaz, dolayısıyla doktorunuzun da görüşünü almak kaydıyla bebek emzirmeye devam edilebilir. Enfeksiyonlu memenin boşalttığından emin olunmalıdır ve alternatif olarak göğüs süt pompası yardımıyla boşaltılmalıdır.


Meme Kanseri

Memedeki süt bezleri ya da sütü meme başına taşıyan kanallardan kaynaklanana kanser türüdür. Sıklıkla 50 yaş üzeri görülmekle birlikte her yaşda görülebilir. Kadın cinsiyet, ileri yaş, aile hikayesi, erken yaşda adet görme, geç menapoz, çocuk emzirmeme ya da kısa emzirme dönemi, radyasyon almış olmak, yağlı beslenme, genetik yatkınlık (BRCA1 ve BRCA2 genleri) gibi durumlarında meme kanseri riski artar.

Memede veya koltukaltında ele gelen kitle (sertlik, şişlik), Memebaşından akıntı (tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli), Memebaşında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu, Memebaşı derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma), Meme cildinde yara veya kızarıklık, Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (portakal kabuğu görünümü), Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.) gibi bulgular meme kanserini işaret edebilir.

Erken evre meme kanserlerinde ilk tedavi seçeneği cerrahidir. Memedeki kitle etrafında hastalıksız doku kalacak şekilde çıkarılır. Koltuk altındaki şüpheli lenf bezleride temizlenir. Çıkarılan dokular patolojide incelenip sonraki tedavi planlaması yapılır. (radyoterapi, kemoterapi, yeni operasyon)

Herhangi Bir Sorunuz Var ise Bizi Arayın 0530 423 48 11