Obezite cerrahisinde kaç çeşit operasyon vardır?

Bir çok operasyon tekniği bulunmakla birlikte bilimsel olarak  kabul görenler içinde 2 tür ön plana çıkmaktadır. Bunlar '' laparoskopik sleve gastrektomi (kapalı tüp mide operasyonu)'' ve ''laparoskopik mini gastrik by-pass'' dır. Roux enY gastrik by pass da çok etkili ama son zamanlarda bir miktar popileritesini kaybetmiş ama tüm bu operasyonların atası kabul edilebilecek diğer bir yöntemdir.  Ancak tabiki bunların dışında da birçok teknik bulunduğunu da belirtmek gerekir.

Obezite Operasyonları Riskli Midir?

Gastrik by-pass operasyonuna göre biraz daha az kilo verdirir. Hasta özellikle 2. seneden sonra kendini yemek için zorlar ise midede genişleme olabilir ve yeniden kilo alabilir!!
Çikolata, milk-shake, kola gibi gıdalar çok tüketilirse yetersiz kilo verme görülebilir ve bu hastalar sonradan yeniden operasyona aday olabilirler.

Tüm Obezite operasyonlarında diğer tüm cerrahi operasyonlar gibi az ya da çok risk vardır. Bu risk hiçbirzaman sıfır değildir. Hastanın yaşı, yandaş hastalıkları, kilosu, operasyon çeşidi, vs.. gibi durumlar risk üzerine etkilidir. Ancak teknolojik gelişmelerin ışığında yeni üretilen cihazlar ve bu operasyonlar üzerinde cerrahların deneyiminin artması risk oranını oldukça aşağı gelmesine sebep oldu. Laparoskopik sleeve gastrektomi için bu risk < %1'dir. Mortalite oranı ise çok daha düşüktür (%0.25).

Herhangi Bir Sorunuz Var ise Bizi Arayın 0530 423 48 11