Obezite nedir?

En kolay ifade ile fazla kilolu olmaktır. Yetişkin erkelerde toplam vücut ağırlığının %25, kadınlarda ise %30 'undan fazlasının yağ olması durumuna obezite denir.Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, kullanılmayan enerji vücutta yağ olarak depalanmaktadır ve obezite oluşmaktadır. Ne yazık ki günümüzde yaşam koşulları bizi daha kısıtlı, kapalı ortamlarda daha az hareket yaptığımız bir duruma getirdi ve bu da enerji harcamamamıza sebep oldu. Ayrıca, tüketilen gıdalar çok daha kalorili ve katkılı olarak üretilmekte. Sonuç olarak, obezite çağımızın en büyük sağlık sorunlarından birine dönüştü.

Türkiye Sağlık Bakanlığı 2010 verilerine göre:

  • Türkiye'de obezite sıklığı
  • Erkeklerde %20,5
  • Kadınlarda %41,0
  • Toplamda %30,3
  • Toplamda fazla kilolu olanlar %34,6, fazla kilolu ve şişman olanlar %64,9, çok şişman olanlar ise %2,9 olarak bulunmuştur.

 

Nasıl hesaplanır?

Sayısal olarak, şişmanlığı tariflemek için birkaç yöntem kullanılabilir. Bel çevresi ölçümü bunlardan biridir. Erkeklerde 90 cm ve kadınlarda 100 cm üzeri bel çevresi ölçümü olması obezite olarak kabul edilir. Diğer bir yöntem de  VÜCUT KİTLE ENDEKSİ (VKİ) hesaplamaktır. Ana sayfamızda yer alan hesap makinesi ile de hesaplayabileceğiniz VKİ ile kendi kilonuzun değerlendirmesini yapabilirsiniz. VKİ 20-25 arası ideal kabul edilirken, 25 -30 arası fazla kilolu ve 30 üzeri olması da obezite olarak kabul edilir.
 

Herhangi Bir Sorunuz Var ise Bizi Arayın 0530 423 48 11