Bascom ya da Mikrosinüsektomi Operasyonları Nedir?

Dr. John Bascom tarafından yapılan ve sonuçlarının tatminkar çıkması üzerine diğer doktorlarca da uygulanmaya başlandı. Bascom operasyonu ufak değişiklikler geçirerek mikrosinüsektomi operasyonu adıyla da yapılmaktadır. Kısaca her iki operasyonda da yapılan şudur; Cilt altında biriken kıl yumağını bütün halde çıkarabilecek en küçük cilt kısmı kesilerek (2 cm) kıl yumağını içeren kese çıkarılır. Yara estetik olarak dikilir. Hasta işlem sonrası hemen yada 1-2 gün içerisinde normal hayatına dönebilir. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için kıl dönmesini küçük ve enfeksiyon bulguları taşımaması gerekir!. Ayrıca yanlış hastaya uygulanması durumunda nüks oranları yüksek olabilir!!. Değerlendirme için genel cerrahınıza danışmanız uygun olacaktır.

Yamalı ameliyatlar( flepli ameliyat) hangi hastalara yapılır?

Eğer hastalık geniş bir alanı tutmuş ise yamalı ameliyat teknikleri uygulanmak zorunda kalınabilir. Hastaya uygun teknik teknik ile operasyon yapılır ise hasta kıl dönmesinden tamamen kurtulur. Akıntı, şişlik, koku, ağrı, ateş semptomları kaybolur. Nüks (tekrarlama) oranları çok düşüktür. Ancak hastanın operasyon sonrası 7-10 gün istirahati gerekebilir.

Ameliyat sonrası ne zaman normal hayatıma dönebilirim?

Küçük pilonidal sinüslerde mikrosinüsektomi ya da bascom yapıldığında aynı gün ya da bir gün sonra taburcu olup birkaç gün içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. orta ve büyük pilonidal sinüslerde yamalı ameliyat yapılır ise ameliyat sonrası istirahat 7-15 gün arası gerekebilir..

Önemli olan nokta..doğru hastaya doğru ameliyattır....

Herhangi Bir Sorunuz Var ise Bizi Arayın 0530 423 48 11